Przejdź do głównej zawartości

Krem z pomidorów

W roli głównej: pomidory

to jedna z moich ulubionych zup-kremów :-) 




Składniki:

  • pomidory (możemy użyć całych świeżych pomidorów, które obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Możemy również użyć pomidorów z puszki - najlepiej tych obranych tzw. pellatti)
  • 2 mała cebula lub 2 szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • 0,5 litra bulionu
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek
  • śmietana
  • bazylia do dekoracji
  • do zupy możemy także dodać marchewkę oraz ziemniaka
Przygotowanie:
1. W garnku rozgrzewamy oliwę na której podsmażamy z pokrojoną w drobną kosteczkę cebulkę i zmiażdżony czosnek. 

2. Dodajemy pomidory (jeśli się zdecydowaliśmy na wersję wzbogaconą to teraz jest moment na dodanie pokrojonej w kostkę marchewki oraz ziemniaka)

3. Gotujemy kilka minut. Po czym dodajemy 0,5 litra bulionu. Całość gotujemy ok 20 minut (lub do momentu aż warzywa będą miękkie).

4. Zupę doprawiamy solą i pieprzem. Ja dodałam szczyptę chilli dla zaostrzenia smaku. Ja dodałam także mały słoiczek przecieru pomidorowego, bo lubię gdy zupa jest nie tylko ostra ale również i mocno kwaśna :-)
Niektórzy dla smaku oraz w celu zagęszczenia zupy dodają serek topiony (sprawdziłam takie rozwiązanie. polecam).

5. Jak zupa trochę przestygnie to ją blendujemy (miksujemy) - w ten sposób uzyskujemy gładki krem.

6. Podajemy ze śmietaną. Dekorujemy bazylią, którą oczywiście także konsumujemy :-)

Pyszota!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miód tymiankowy z Kos

smaki z wakacji - Kos - miód - miód tymiankowy Po raz pierwszy z miodem tymiankowym spotkałam się na greckiej wyspie KOS. Potem doczytałam się, że miód ten można także dostać na Krecie (tam jest on najpopularniejszy). Miód powstaje z kwiatów tymianku pospolitego dzięki czemu osiąga swój specyficzny smak. Blog ten nie jest apteczką zdrowia- nie mniej warto podkreślić tu doskonałe walory lecznicze miodu tymiankowego. Oczywiście miód tymiankowy  jak każdy miód jest stosowany przy przeziębieniach, jednak TEN miodzik jest idealny w schorzeniach układu trawiennego (m.in. nerwica, wrzody żołądka, zaburzenia trawienia). 

Sklep Szambelan, Kraków, ul. Bracka 9

Przy okazji wizyty w Krakowie odwiedziłam ciekawe miejsce - sklep Szambelan. To miejsce, gdzie możemy kupić oryginalne trunki takie jak: nalewki, likiery, miody itp., a przy okazji ciekawe butelki szklane. Doskonała rzecz na użytek własny ale też i wspaniały prezent na upominek :-) Ciekawe wnętrze lokalu. Mała kubatura mieszcząca mnóstwo wspaniałych trunków :-) Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z produktów możemy dokonać degustacji. Kieliszek nalewki to koszt 5 zł. Ja nic nie kupiłam... ale za to spróbowałam: nalewki szambelana (wiśnie i śliwki), nalewki malinowej oraz nalewki.   Ciekawe miejsce :-) Polecam!!

Manekin, Warszawa, Plac Konstytucji 5

Manekin - naleśnikarnia przy Placu Konstytucji to już drugi lokal w s tolicy. Pierwszy jest na Marszałkowskiej (blisko Królewskiej). Ilekroć tamtędy przejeżdżam, widzę kolejkę oczekujących przed drzwiami. Za każdym razem próbuje zrozumieć to zjawisko... W Manekinie byliśmy we trójkę. Żarłomaniak z menu wybrał rosół - ponoć całkiem dobry. Natomiast Koleżanka wzięła naleśnika z sosem meksykańskim. Duża i pyszna porcja :-) Do tego zasugerowany przez kelnera sos - ostry pomidorowy. A ja wzięłam naleśnika ze szpinakiem i łososiem. Bardzo smaczny :-)  D o tego naleśnika kelner polecił sos jogurtowy z koperkiem. Dobry wybór! Wystrój lokalu - ciekawy. Obsługa kelnerska - fantastyczna (przypadek?). Mimo, że ciasto naleśnikowe było pulchne, a farsz znakomity to nadal nie pojmuję fenomenu tej knajpy i tych ciągłych kolejek... UWAGA:  Na chwilę obecną lokal nie posiada koncesji na sprzedaż alkoholu, zatem normalnego piwa i wina póki co w Manekinie nie dostanie