Przejdź do głównej zawartości

Sos sojowy

czy wiedzieliście, że?............. sos sojowy powstaje ze sfermentowanej pszenicy i soi.

Mamy 2 rodzaje sosu sojowego:
1/ jasny
2/ ciemny
 



Sos sojowy jasny najlepiej nadaje się do:
  • dań gotowych
  • do sosów
Sos sojowy ciemny używa się do gotowania oraz marynowania potraw. Sosu sojowego możemy używać do przygotowania potraw każdej kuchni (nie tylko japońskiej, chińskiej, tajskiej czy koreańskiej). Sos sojowy będzie idealnym składnikiem wszelkiego rodzaju zup, gulaszy, mięs (np. gotowanej wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny oraz oczywiście kurczaka).

Sos sojowy świetnie pasuje do ryb i owoców morza (w tym: przegrzebków czy homara).

Sos sojowy jest idealny do sushi.

Sos sojowy świetnie się łączy z warzywami m.in.: czerwoną papryką, świeżym ogórkiem, bakłażanem czy bobem. 
Inne ciekawe połączenia dla sosu sojowego to: świeży imbir, słodka papryka w proszku, skórka mandarynki, orzechy laskowe, lubczyk, miód gryczany, wanilia oraz kakao.

Pamiętajcie o tym, by sos sojowy po otwarciu przechowywać w lodówce. Powinien być zużyty najdalej w ciągu 3 miesięcy od otwarcia - dlatego warto kupować mniejsze pojemności.



źródło: magazyn Kuchnia, nr 3/2014


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miód tymiankowy z Kos

smaki z wakacji - Kos - miód - miód tymiankowy Po raz pierwszy z miodem tymiankowym spotkałam się na greckiej wyspie KOS. Potem doczytałam się, że miód ten można także dostać na Krecie (tam jest on najpopularniejszy). Miód powstaje z kwiatów tymianku pospolitego dzięki czemu osiąga swój specyficzny smak. Blog ten nie jest apteczką zdrowia- nie mniej warto podkreślić tu doskonałe walory lecznicze miodu tymiankowego. Oczywiście miód tymiankowy  jak każdy miód jest stosowany przy przeziębieniach, jednak TEN miodzik jest idealny w schorzeniach układu trawiennego (m.in. nerwica, wrzody żołądka, zaburzenia trawienia). 

Sklep Szambelan, Kraków, ul. Bracka 9

Przy okazji wizyty w Krakowie odwiedziłam ciekawe miejsce - sklep Szambelan. To miejsce, gdzie możemy kupić oryginalne trunki takie jak: nalewki, likiery, miody itp., a przy okazji ciekawe butelki szklane. Doskonała rzecz na użytek własny ale też i wspaniały prezent na upominek :-) Ciekawe wnętrze lokalu. Mała kubatura mieszcząca mnóstwo wspaniałych trunków :-) Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z produktów możemy dokonać degustacji. Kieliszek nalewki to koszt 5 zł. Ja nic nie kupiłam... ale za to spróbowałam: nalewki szambelana (wiśnie i śliwki), nalewki malinowej oraz nalewki.   Ciekawe miejsce :-) Polecam!!

Pasta e pesto, Kołobrzeg, ul. Armii Krajowej

Po kilkudniowej przerwie postanowiłem podzielić się obserwacjami z mojego ulubionego uzdrowiska - Kołobrzegu.  Poza aktywnym odpoczynkiem zdarza mi się odwiedzić jakiś kulinarny zakątek w celu poznania nowych smaków.  Śmiało polecam niewielką restaurację "Pasta e pesto", schowaną w piwniczce vis a vis ratusza (latem mają ogródek na poziomie ziemi ;-)) W przyjemnym wnętrzu serwowane są pyszne dania, m.in.: szpinakowe tortellini pizzę Można się również skusić na lasagne. Warta uwagi jest zupa grzybowa z prawdziwków, o gęstej kremowej konsystencji.  Bardzo miła i dobrze przygotowana obsługa z pewnością doradzi, a na wstępie zaserwuje pyszne mini-bruschetty jako przystawkę :-)  Dla zwolenników trochę cięższej kuchni strzałem w dziesiątkę okażą się polędwiczki wieprzowe owijane boczkiem, z ziemniakami zasmażanymi z cebulką i kiszonym ogórkiem. Przewidujący kucharz serwuje to danie razem z kieliszkiem wódki, co niewątpliwie p...