Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2020

Bushi Sushi, Warszawa, ul. Motorowa 10A

Mimo wcześniejszego kiepskiego doświadczenia po raz kolejny skusiłem się na zamówienie jedzenia  z dowozem do domu :-) Tym razem wybór padł na sushi :-) Znalazłem całkiem fajną ofertę "lunchową", w skład której wchodziło sushi oraz zupa miso. A niejako na "deser" dobrałem jeszcze chipsy krewetkowe. Sushi to była porcja 20 sztuk, z pieczonym łososiem i krewetką w tempurze. W smaku obłędne, naprawdę świeże i smaczne. A zupa miso też niczego sobie, wyrazista, lekko pikantna, smaczna :-) Zatem z pełną odpowiedzialnością mogę tę "suszarnię" polecić :-)

Tarta z rabarbarem

Składniki na farsz do tarty: rabarbar (4-6 gałązek) 150 gram cukru 1 opakowanie cukru waniliowego skórka z cytryny lub pomarańczy sok z cytryny lub pomarańczy ja dałam dodatkowo 8 truskawek mrożonych Przygotowanie: 1. Rabarbar opłukać, pokroić w kawałeczki (takie 1-1,5 cm). 2. Pokrojony rabarbar przełożyć do garnka/rondla lub na patelnię. Dodać cukier, otartą skórkę z cytryny/pomarańczy oraz sok z cytryny/pomarańczy. Poddusić kilka minut. odcedzić. Wystudzić. 3. Tak przygotowany rabarbar wyłożyć na spód z ciasta kruchego. Rabarbar posypać cukrem waniliowym. Ja dla "bajeru" zrobiłam wierzch z ciasta kruchego z wzorkiem kratki ale nie trzeba. Można wierzchu nie robić wcale lub zrobić tradycyjną kruszonkę z cista kruchego. 4. Pieczemy około godziny w 180 stopniach. 5. Można dla wykończenia posypać wierzch tarty cukrem pudrem.   Wybornie smakuje z gałka lodów lub bita śmietaną. 

Tarta z porem i boczkiem

Składniki do tarty porowej: 3 pory (z nich tylko białe części) ok 150 gram boczku śmietanka 30% (lub 36%) 3 jajka 150 gram parmezanu pieprz biały lub ziołowy, gałka muszkatołowa  Przygotowanie: 1. Białe części pora pokroić w talarki. Wrzucić na osoloną wrzącą wodę na kilka minut (u mnie: 4 minuty). Odcedzić. 2. Na patelni podsmażyć boczek. Dodać por i całość dusić jeszcze kilka minut (u mnie: 8 minut). Ostudzić. 3.  Przestudzone pory z boczkiem przekładamy do miski; dodajemy śmietankę, jajka, starty na drobnej tarce parmezan, przyprawy. Całość mieszamy. 4. Gotową masę wylewamy na spód z ciasta kruchego. 5. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni około 30 minut. Tarta smakuje wybornie zarówno na ciepło jak i zimno. Prze-pycha :-)

Sao Do Asian Food, Warszawa, ul. Osiecka 49

Któregoś dnia "naszło mnie" na kuchnię azjatycką. Skorzystałem z oferty jednego z portali, za pomocą któych można zamówić jedzenie z dostawą do domu. Wybór wśród okolicznych restauracji serwujacych tę kuchnię nie był zbyt szeroki, ale wiedziałem na co mam konkretnie ochotę: zupę krewetkową oraz kurczaka w cieście. Zatem do dzieła! Zamówienie było proste, przebieglo sprawnie, dostawa na czas... ale jedzenie okazało się totalną porażką. W zupie co prawda pływało trochę krewetek koktajlowych, natomiast cała reszta była zupełnie niezjadliwa, trudno mi nawet określić co tam było, gdyż nie dało się tego zjeść. Jeśli chodzi o kurczaka w cieście, zwykle jadłem to w postaci kilku sporych kulek obtoczonych w przyjemnej, chrupiącej panierce. A tu po pierwszy raz jadłem go w postaci kilkunastu kawałków o nieregularnych kształtach, dość ciemnych, mięso w środku było niesmaczne, wysuszone, a "ciasto" szkoda gadać,  nie pomógł nawet całkiem niezły sos slodko-kwaśny. Zja

Tarta ze szpinakiem i serem feta

Składniki na farsz: 300 gram szpinaku 2 ząbki czosnku mała cebula ser feta (1 opak) -200 gram (jak ktos woli może dać zamiast fety ser kozi) 2 jajka 3 łyżki śmietany (30%) pieprz, oregano Składniki na ciasto: masło 125 gram mąka pszenna 250 gram 1 żółtko 2-3 łyzki zimnej wody sól Do wykończenia tarty: 1 pomidor pokrojony w plasterki zioła prowansalskie (czy inne toskańskie) do opruszenia pomidora  Przygotowanie: 1. Zagniatamy ciasto, które następnie wykładamy na forme do tarty wyłożonej papierem. Nakłuwamy widelcem. 2.  Przygotowujemy szpinak: cebulkę kroimy w kosteczkę, czosnek przeciskamy przez praskę, szklimy na patelni, dodajemy liście szpinaku i przyprawy. Farsz studzimy. 3. Po wystudzeniu farsz szpinakowy łączymy z serem feta, jajkami oraz śmietaną. 4. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni około 30 minut. 5. Potem dokładamy na wierzch plastry pomidora, podypujemy ziołami i pieczemy kolejne 10 minut. Gotowe :-)

TACOS

Składniki: 0,5 kg mielonej wołowiny tortille kukurydziane (ja uzyłam takich gotowych specjanych "muszli do tacos") 2 puszki krojonych pomidorów 3 ząbki czosnku 2 dojrzałe pomidory 1 zielony ogórek 1 czerwona cebula 1 puszka czerwonej fasoli 1 puszka kukurydzy 300 g startego sera żółtego sos tabasco oregano sól bazylia przyprawa do taco natka pietruszki i/lub kolendra Przygotowanie: 1. Czosnek przeciskamy przez praskę, cebulke kroimy w kosteczkę. Szklimy to na patelni, dodajemy mięso. Smażymy całość chwilę.  2. Dodajemy kukurydzę, pomidory z puszki, czerwona fasolkę, zioła i przyprawy. 3. Farszem nadziewamy muszle, których wierzch posypujemy tartym serem. 4. Muszle układamy w żaroodpornym naczyniu. Zapiekamy około 8 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gotowe.  

Pierożki w stylu chińskim

Pierożki dim-sum to moje "wyzwanie" na czas pandemii ;-) czemu wyzwanie?? no chociażby z tego względu, że zadanie jest dość czasochłonne a czasu w obecnej sytuacji mamy (a przynajmniej ja mam) jakby ciut więcej :-) No więc....  Składniki na farsz: 300 gram mięsa mielonego (najlepiej wieprzowiny) 100 gram małych (u mnie koktailowe) obranych krewetek cukier (50 gram) sól (0,5 łyżeczki) - ja zamiast soli dodałam łyżke sosu sojowego i łyżkę sosu rybnego olej sezamowy (2 łyżki) - ja nie miałam więc nie dodalam papryczka chili 1 limonka (sok z limonki) imbir (kawałek około 3-4 cm) - mozna go zetrzeć - ja pokroiłam w drobniutka kosteczkę kolendra szczypiorek (pęczek) pędy bambusa (u mnie marynowane z puszki; około 100 gram) kiełki fasoli mung (około 100 gram) przyprawa (mix) do potraw chińskich Wszystkie składniki ze sobą łączymy. Pamiętajcie tylko, że kiełki fasoli należy spażyć. Oczywiście imbir, papryczkę, kiełki i pędy kroimy drobniutko. Składniki