Przejdź do głównej zawartości

Ciasto z malinami



Obrodziły maliny :-) wprawdzie pierwszy był już tydzień temu ale w ten weekend znalazłam chwilę, by coś z nich przyrządzić. najłatwiej było zrobić ciasto. i oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie zdecydowała się zrobić spodu ciasta jako ciasta kruchego tzn. szybciutko pokroiłam masło (3/4 kostki) z cukrem (pół szklanki); dodałam aromat waniliowy (4-5 kropli), dodałam żółtka 3 jajek, dosypałam szklanke mąki i łyżeczkę proszku do pieczenia. zagniotłam ciasto. wyłożyłam nim blaszkę. piekłam 20 minut w piekarniku o 180 C.
 
Po upieczeniu (ciasto powinno mieć lekko brązowy kolor) wyłożyłam na ciasto maliny. rozłożyłam je rownomiernie na całej powierzchni tarty.

Na maliny zaś masę białkową powstałą z ubitych białek (3-4 jaj) ze szczyptą soli oraz połową szklanki cukru pudru. Przy czym najpierw należy ubić białka z solą i dopiero do obitej piany dodajemy stopniowo cukier. 
Ciasto wstawiamy do pieca na około 10 minut ale trzeba obserwować ciasto, bo czasem piana szybko się piecze i trzeba wyjąć ciasto wcześniej.
Jak masa białkowa zaczęła się robić lekko słomkowa wyjmujemy ciasto z piekarnika. Ja dla dekoracji ułożyłam na wierzch jeszcze kilka malin.


I to już koniec. 
wiem to okropne ale z jego konsupcją nie czekałam nawet aż ciasto przestygnie :-) 
Wykroiłam po kawałku dla siebie i rodziców i .......... zjedliśmy jeszcze ciepłe. Odczekaliśmy dosłownie kilka minut - tyle czasu ile zajęło mi uszykowanie kawy do ciasta :-)



wszystkim ciasto-maniakom ;-) życzę SMACZNEGO!!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miód tymiankowy z Kos

smaki z wakacji - Kos - miód - miód tymiankowy Po raz pierwszy z miodem tymiankowym spotkałam się na greckiej wyspie KOS. Potem doczytałam się, że miód ten można także dostać na Krecie (tam jest on najpopularniejszy). Miód powstaje z kwiatów tymianku pospolitego dzięki czemu osiąga swój specyficzny smak. Blog ten nie jest apteczką zdrowia- nie mniej warto podkreślić tu doskonałe walory lecznicze miodu tymiankowego. Oczywiście miód tymiankowy  jak każdy miód jest stosowany przy przeziębieniach, jednak TEN miodzik jest idealny w schorzeniach układu trawiennego (m.in. nerwica, wrzody żołądka, zaburzenia trawienia). 

Sklep Szambelan, Kraków, ul. Bracka 9

Przy okazji wizyty w Krakowie odwiedziłam ciekawe miejsce - sklep Szambelan. To miejsce, gdzie możemy kupić oryginalne trunki takie jak: nalewki, likiery, miody itp., a przy okazji ciekawe butelki szklane. Doskonała rzecz na użytek własny ale też i wspaniały prezent na upominek :-) Ciekawe wnętrze lokalu. Mała kubatura mieszcząca mnóstwo wspaniałych trunków :-) Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z produktów możemy dokonać degustacji. Kieliszek nalewki to koszt 5 zł. Ja nic nie kupiłam... ale za to spróbowałam: nalewki szambelana (wiśnie i śliwki), nalewki malinowej oraz nalewki.   Ciekawe miejsce :-) Polecam!!

Manekin, Warszawa, Plac Konstytucji 5

Manekin - naleśnikarnia przy Placu Konstytucji to już drugi lokal w s tolicy. Pierwszy jest na Marszałkowskiej (blisko Królewskiej). Ilekroć tamtędy przejeżdżam, widzę kolejkę oczekujących przed drzwiami. Za każdym razem próbuje zrozumieć to zjawisko... W Manekinie byliśmy we trójkę. Żarłomaniak z menu wybrał rosół - ponoć całkiem dobry. Natomiast Koleżanka wzięła naleśnika z sosem meksykańskim. Duża i pyszna porcja :-) Do tego zasugerowany przez kelnera sos - ostry pomidorowy. A ja wzięłam naleśnika ze szpinakiem i łososiem. Bardzo smaczny :-)  D o tego naleśnika kelner polecił sos jogurtowy z koperkiem. Dobry wybór! Wystrój lokalu - ciekawy. Obsługa kelnerska - fantastyczna (przypadek?). Mimo, że ciasto naleśnikowe było pulchne, a farsz znakomity to nadal nie pojmuję fenomenu tej knajpy i tych ciągłych kolejek... UWAGA:  Na chwilę obecną lokal nie posiada koncesji na sprzedaż alkoholu, zatem normalnego piwa i wina póki co w Manekinie nie dostanie