Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2016

Domowa pizza

W celu upieczenia domowej pizzy potrzebujemy 40 g drożdży, 400 g mąki oraz szklankę mleka, z których przygotowujemy ciasto. Czekamy ok. 40 minut aż urośnie, następnie urabiamy i wykładamy na posmarowaną margaryną blachę. Całość smarujemy koncentratem pomidorowym wzbogaconym o wyciśnięte 2 ząbki czosnku :-) Dodajemy preferowane składniki, np: - 6 pieczarek (sparzonych wcześniej we wrzątku ok. 2 minut), - 2 małe cebule (wcześniej lekko podsmażone na patelni), - 50 g salami, - 4 plasterki szynki z indyka,  - 1 czerwoną paprykę, -  300 g startego sera żółtego. Całość wkładamy na ok 25 - 30 minut do piekarnika rozgrzanego do temp. 190 stopni. Nie jest to może lekki obiad jak na tę porę roku - ale pożywny i wystarczy na 2-3 solidne porcje :-)

Łosoś z kaszą jęczmienną

Porcja łososia wędzonego na zimno, do tego torebka ugotowanej kaszy jęczmiennej. Całość posypujemy koperkiem i otrzymujemy zdrowy i sycący, a przy tym lekkostrawny obiad - polecam!

Letnia sałatka na śniadanie

Mix sałat, pomidor, cebula, czarne oliwki i ser sałatkowy - na koniec to wszytko delikatnie obsypujemy świeżo mielonym pieprzem - i mamy pyszne i lekkie śniadanie w upalny poranek ;-)

Bób z wędzonką i cebulką

Bób - moje wspomnienie z dzieciństwa chociaż mówiąc szczerze wtedy akurat byłam niejadkiem i nie wzruszał mnie on kompletnie, bo oprócz arbuza i lodów nic nie jadłam ;-) A bób..... śmierdział bobem i ..... dlatego tez go nie jadłam. Teraz, wiele lat później, jako blogerka kulinarna, osoba dojrzała i świadoma konsumentka odkrywam bób na nowo ;-) Warto w tym miejscu podkreślić walory bobu i wspomnieć, że oprócz wartości odżywczych bób wspomaga odchudzanie, bo jest niskokaloryczny, obniża poziom cukru we krwi i pomaga odkwaszać organizm. Warto też pamiętać, że bób ma właściwości antyrakowe (chroni przed rakiem jelita grubego). Tak więc samo zdrowie!! Jedzmy bób :-) mój przepis na przygotowanie bobu jest następujący.... Składniki: 1 kg bobu 150 gram wędzonki lub boczku  2 średnie cebule cżaber świeży lub suszony, natka pietruszki sól, pieprz, masło i olej do smażenia Przygotowanie: 1. Bób uprzednio opłukany i odsączony ugotować (wrzucamy na osolony wrząt

Sałatka ogórkowo-pomidorowa z granatem

Składniki: pomidorki koktajlowe (ilość zależna od ilości konsumentów sałatki; ja dla 2 osób wykor zystałam 2 gałązki pomidorków cherry) ogórki kiszone bądź konserwowe (ja tym razem użyłam konserwowych) cebulka lub szczypior (lub i to i to) nasiona z owocu granatu natka pietruszki oliwa Przygotowanie: 1. Pomidorki kokta j lowe umyć i pokroić na połówki (lub na ćwiartki - ja tak      właśnie zrobiłam). 2. O górki konserwowe pokroić w małą kostkę, cienkie paseczki lub półksiężyce. 3. Cebulkę pokroić cebulkę w kosteczkę, a następnie szczypior i natkę. 4. Wyjąć pestki granatu. 5. W misce mieszamy wszystkie składniki.  6. Doprawiamy solą, pieprzem, względnie cukrem oraz oliwą. Mieszamy.        Gotowe :-) P rzed podaniem na stół nożna troszkę ją schłodzić wstawiając na kilka minut do lodówki. Polecam szczególnie w sezonie letnim !!!

Rybne fingersy w sezamie

Dziś przepis na rybne paluszki w wersji domowej. Składniki: 500 gram ryby (ja miałam dorsza ale nie polecam bo wyszedł suchy) mąka jajko sezam olej do smażenia Przygotowanie: 1. Rybę kroimy na paseczki lub inne kawałeczki. Jeśli jest zbyt wilgotna to nadmiar wody zdejmujemy ręcznikiem papierowym. 2. Obtaczamy w mące. 3. Zanurzamy w rozmąconym jajku. 4. Obtaczamy w sezamie. 5. Smażymy na głębokim tłuszczu, aż sezam się zrumieni.      Trwa to dosłownie chwilkę, ok. 2 minut z każdej strony. Takie paluszki rybne (czyli rybne fingersy) możemy jeść z jakąś lekką i rześką sałatką. Do fingersów pasują moim zdaniem sosy: majonezowo - ketchupowy (o lekko kwaśnym smaku) lub tatarski. Smacznego !!!

Cukinia z łososiem

Dziś przepis na prosty i smaczny, trzyskładnikowy obiad - cukinia/łosoś/wędzony ser Wystarczy jedna cukinia przekrojona na pół, na którą układamy kawałki łososia i plasterki sera Całość wstawiamy do rozgrzanego w temp. 180 st. piekarnika na ok. 20 minut - i danie gotowe! Smacznego :-)

Światowy Dzień Tapas - 16.06.2016

Już za tydzień, w czwartek 16 czerwca będzie obchodzony "Światowy Dzień Tapas". Z tej okazji w Warszawie już od kilku dni odbywają się wydarzenia powiązane z degustacją i celebrowaniem tych pysznych hiszpańskich przystawek ;-) Kilkanaście lokali, w tym opisywane na naszym blogu przez Tosię - Sueno Tapas Bar http://zarlomaniak.blogspot.com/2015/10/sueno-tapas-bar-ul-obozna-9.html oraz - Tapas Gastro Bar http://zarlomaniak.blogspot.com/2014/11/tapas-gastrobar-warszawa-ul-grzybowska.html zaprasza na przekąski w specjalnych cenach :-) Po dodatkowe informacje związane z tym wydarzeniem zapraszam na stronę: http://www.spain.info/pl/swiatowy-dzien-tapas/

Fasolka szparagowa i jajka sadzone

W ramach wiosennych obiadów - polecam fasolkę szparagową (żółtą) oraz jajka sadzone :-) Oczywiście fasolkę należy umyć i oczyścić z końcówek oraz ew. z łyka,  a następnie gotować ok. 25 minut. Jajka delikatnie wrzucamy na rozgrzaną patelnię i smażymy ok 3-4 minut. Łącznie z przygotowaniem nie powinno to zająć więcej niż 35 - 40 minut, a koszt obiadu dla 1 osoby to ok. 3,50 zł. Tanio, a jakie pyszne i zdrowe :-) Polecam!

Kalafiorki z piekarnika

Banalnie proste i bajecznie smaczne :-) Dziś pomysł na kalafior.  Musicie wiedzieć, że ja nie lubię warzyw, żadnych!! ale kalafior w takiej postaci urzekł mnie ;-) Do przygotowania tej przekąski (dania) potrzebujemy kalafior oraz przyprawy (wszelkiej maści). Kalafior myjemy, suszymy i dzielimy na drobne cząstki (tzw. różyczki). Mnie się wydaje, że tak podzielony na małe kawałeczki kalafior lepiej smakuje :-) Na patelni roztapiamy masło, wrzucamy kalafior i chwilę go podsmażamy (około 3 minut). Tak przygotowany kalafior przekładamy na blaszkę wyłożonej papierem do pieczenia, oprószamy bogato ziołami i przyprawami (ja dałam pieprz czarny, pieprz cayene oraz zatar; można dodać zioła prowansalskie). Jeśli mamy roztopione masełko z patelni to wylewamy to na kalafior.  Ja dla smaczku i aromatu dodałam jeszcze talarki czosnku. W piekarniku nagrzanym do 150 stopni pieczemy kalafiorki ok 10-15 minut. Mniam!!

Zatar - przyprawa

Zatar to mieszanka ziół. Bardzo popularna jest w kuchni Bliskiego Wschodu. Ja swoja przywiozłam z niedawnej podróży do Izraela. W skład mieszanki wchodzą: tymianek (czasami także oregano) sumak kmin ziarno sezamu sól Przyprawa ma kwaśnawy smak - to przez sumak właśnie.  Zastosowanie tej przyprawy jest ogromne. Można nią marynować mięso i ryby. Można posypać pieczone ziemniaki lub grillowanych warzyw. Można też doprawić oliwę i maczać w niej pieczywo (np. bagietkę lub grzanki). Można też dodać do jajecznicy i/lub twarożku. Można dodawać do tego, co podpowiada nam nasza głowa ;-) Polecam!!

Hummus

Hummus to pasta z ciecierzycy. Składniki: 5 łyżek sezamu 3 łyżki oliwy 2-3 ząbki czosnku sok z połowy cytryny 250 gram ugotowanej ciecierzycy (można też użyć ciecierzycy z puszki) sól, kumin Przygotowanie: 1. Najpierw przygotowujemy pastę tahini czyli pastę sezamową (do przygotowania hummusu można też użyć gotowej pasty tahini dostępnej w sklepie). pasta tahini 1. Na suchej patelni prażymy ziarna sezamu. Jak zaczną lekko brązowieć wyłączamy gaz i studzimy ziarna. 2. Mielimy (bądź blendujemy) sezam z oliwą. Hummus 1. Do pasty sezamowej dodajemy sok z cytryny, czosnek oraz przyprawy. 2. Następnie stopniowo dodajemy ciecierzycę i miksujemy na gładką pastę. W celu uzyskania jednolitej masy możemy dodać trochę wody z gotowania ciecierzycy lub zalewy jeśli używamy ciecierzycy z puszki. Możemy też dodać trochę gotowanej gorącej wody (około 150 ml). Ja lubię hummus bardziej kremowy ale to kwestia gustu.  Podajemy skropiony oliwą. Dobrze smakuje op

Kofta kebab

To szaszłyki z mielonego mięsa. Potrawa występuje w kuchni śródziemnomorskiej, indyjskiej czy bliskowschodniej.  Ostatnio miałam okazję skosztować takich kotlecików podczas pobytu w Izraelu. Tu oczywiście kotleciki były z jagnięciny i serwowane w chlebku pita z warzywami. Pychota!!  Moja wersja kofty to kotleciki serwowane z humussem, zagryzane chlebkiem pita podgrzanym lekko w piekarnikowym grilu oraz sałatką z sałaty i pomidora.  Dla mnie zestaw idealny :-) Składniki do szaszłyków: 1/2 kg mięsa mielonego (wieprzowo-wołowe) natka pietruszki koperek 2-3 ząbki czosnku przyprawy (ostra papryka, kumin, kolendra, pieprz cayenne) oliwa Przygotowanie: 1. Wymieszać mięso z ziołami, przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. 2. Z mięsa formujemy kulki lub oklejamy mięsem patyczki. 3. Kotleciki smarujemy oliwą i układamy na blaszce. 4. Pieczemy je w piekarniku nagrzanym do 170 stopni około 30 minut.