Przejdź do głównej zawartości

Biszkopt



poniżej moja wersja biszkoptu 
moja wersja oznacza iż użyłam mniejszą ilość jajek - tylko 5 szt. ;-)


moja wersja oznacza także, iż użyłam tylko mąki pszennej; nie stosuję do zrobienia biszkoptu kombinacji mąki pszennej (3/4 szklanki) i mąki ziemniaczanej (1/4 szklanki)

Składniki:
  • 5 jajek
  • szklanka mąki
  • szklanka cukru
  • 1-2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:

1. Oddzielamy białka od żółtek.

2. Białka ubijamy na sztywną pianę (można dodać do ubijania szczyptę soli).

3. Jak już piana jest ubita dodajemy stopniowo cukier nadal ubijając.

4. Następnie dodajemy kolejno żółtka.

5. Na koniec dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia nadal miksując na wolnych obrotach.

6. Gotową masę wylewamy na blaszkę/tortownicę (wysmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą).

7. Biszkopt pieczemy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.


Uwaga!Po upieczeniu proponuję jeszcze przez chwilę potrzymać ciasto w ciepłym piekarniku i dopiero potem je wyjąć. Po wyjęciu z piekarnika kładę je wierzchem do dołu - wtedy biszkopt będzie płaski (bez pęcherzyków powietrza).


Biszkopt używam do przygotowania tortu - wystarczy przełożyć jakimś kremem :-)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miód tymiankowy z Kos

smaki z wakacji - Kos - miód - miód tymiankowy Po raz pierwszy z miodem tymiankowym spotkałam się na greckiej wyspie KOS. Potem doczytałam się, że miód ten można także dostać na Krecie (tam jest on najpopularniejszy). Miód powstaje z kwiatów tymianku pospolitego dzięki czemu osiąga swój specyficzny smak. Blog ten nie jest apteczką zdrowia- nie mniej warto podkreślić tu doskonałe walory lecznicze miodu tymiankowego. Oczywiście miód tymiankowy  jak każdy miód jest stosowany przy przeziębieniach, jednak TEN miodzik jest idealny w schorzeniach układu trawiennego (m.in. nerwica, wrzody żołądka, zaburzenia trawienia). 

Sklep Szambelan, Kraków, ul. Bracka 9

Przy okazji wizyty w Krakowie odwiedziłam ciekawe miejsce - sklep Szambelan. To miejsce, gdzie możemy kupić oryginalne trunki takie jak: nalewki, likiery, miody itp., a przy okazji ciekawe butelki szklane. Doskonała rzecz na użytek własny ale też i wspaniały prezent na upominek :-) Ciekawe wnętrze lokalu. Mała kubatura mieszcząca mnóstwo wspaniałych trunków :-) Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z produktów możemy dokonać degustacji. Kieliszek nalewki to koszt 5 zł. Ja nic nie kupiłam... ale za to spróbowałam: nalewki szambelana (wiśnie i śliwki), nalewki malinowej oraz nalewki.   Ciekawe miejsce :-) Polecam!!

Manekin, Warszawa, Plac Konstytucji 5

Manekin - naleśnikarnia przy Placu Konstytucji to już drugi lokal w s tolicy. Pierwszy jest na Marszałkowskiej (blisko Królewskiej). Ilekroć tamtędy przejeżdżam, widzę kolejkę oczekujących przed drzwiami. Za każdym razem próbuje zrozumieć to zjawisko... W Manekinie byliśmy we trójkę. Żarłomaniak z menu wybrał rosół - ponoć całkiem dobry. Natomiast Koleżanka wzięła naleśnika z sosem meksykańskim. Duża i pyszna porcja :-) Do tego zasugerowany przez kelnera sos - ostry pomidorowy. A ja wzięłam naleśnika ze szpinakiem i łososiem. Bardzo smaczny :-)  D o tego naleśnika kelner polecił sos jogurtowy z koperkiem. Dobry wybór! Wystrój lokalu - ciekawy. Obsługa kelnerska - fantastyczna (przypadek?). Mimo, że ciasto naleśnikowe było pulchne, a farsz znakomity to nadal nie pojmuję fenomenu tej knajpy i tych ciągłych kolejek... UWAGA:  Na chwilę obecną lokal nie posiada koncesji na sprzedaż alkoholu, zatem normalnego piwa i wina póki co w Manekinie nie dostanie